loading

Etiket Tasarım ve Baskı

Etiketler günümüzde bir çok alanda kullanılan tanıtım ve bilgilendirme malzemelerinden biridir. Etiketler genelde bir ürün ile ilgili açıklayıcı bilgi vermesinin yanı sıra promosyon ve tanıtım aracı olarakta kullanılmaktadır. Etiket tasarımı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, etiket tasarımı bilgisayar ortamında özel yazılımların aracılığıyla yapılmaktadır. İnternet ortamında ücretsiz etiket tasarımı yapmak için kullanabileceğiniz web siteleri var bu sitelerden Türkiyede Hizmet veren etiket tasarım sitesinden bahsetmiştik. Son zamanlarda doğum günü veya özel günlerde konsept çalışmalar moda olmaya başladığından baby shower etiket tasarlama ve doğum günü etiketi hazırlama gibi ihtiyaçlarda geçmişe göre daha çok gün yüzüne çıkmaktadır.

Etiket tasarımı bilgisayar ortamında yapıldıktan sonra baskı yapılacak malzemeye göre baskı işlemi yapılır. Bu baskı işlemi yapılırken kullanılan malzemenin özelliğine göre özel baskı makineleri kullanılmaktadır. Etiket basımı plastik, cam, ahşap gibi aklınıza bir çok yüzeye uygulanabilir. Etiket basımına en çok parekende sektörü tarafından ihtiyaç duyulur.

Mağazalar ölçeklerine göre kendi bünyelerinde etiket basma makinesi bulundurmaktadırlar. Bu sayede sık sık değişen fiyatlardan dolayı değişen etiketleri kendi bünyelerinde basarak hızlı hareket etmiş olurlar. Her ne kadar teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital etiketlikler kullanılmaya başlansada bu etiketlerin maliyetleri günümüzde epeyce yüksek olduğundan bir süre daha eski yöntemler ile etiket basımına devam edilecek gibi görünüyor.

Aynı zamanda etiket özellikle promosyon ürünlerinde sık kullanılan bir malzemedir. Promosyon malzemelerinin neredeyse tümünde etiket rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu şekilde aynı zamanda hızlı ve uygun fiyatla çözüm bulmuş olursunuz. Etiket basımında dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Etiket basımında belirtilecek ifadelerin okunaklı olması ve istenilen bilgiyi doğru vermesi gerekir.

Etiket yüzeye direk yapıştırılabileceği gibi durumu göre bir ip veya özel etiket tutacakları da gerekebilir. Bu durumda etiket kadar bu malzemelerin kalitesi de önemlidir. Etiket  pazarlama araçlarının en küçük elemanı olmasına rağmen diğer pazarlama araçlarına göre çok daha sık kullanılır. Eğer markanızın bir kurumsal kimliği varsa şayet etiket üzerinde bu renkleri de kullanabilirsiniz. Etiket basımında aynı zamanda istediğiniz gibi görsel kullanma şansınız da vardır. Etiket alanı küçük bir alan olduğu için seçilen objelerin fark edilebilir olmasında fayda vardır.