loading

Kartvizit Tasarım ve Baskı


Kartvizitte Uyulması Gereken Kurallar

İş dünyasında önemli bir yeri olan kartvizitler, doğru kullanıldığında kart yığını arasından sıyrılmayı sağlıyor. Kartviziti nasıl verip nasıl almalısınız, rengi nasıl olmalı gibi ayrıntılar size yol gösterebilir...

Sıradan bir kart deyip geçmemek gerekiyor kartvizitleri... Çünkü bu kartlar doğru kullanıldığında birçok kapıyı açabiliyor. Kişinin iş dünyasındaki aynası olan kartvizitler, bulunulan konum, sahip olunan unvan ve şirketi belirten profesyonel bir kimlik. Bu nedenle profesyonel yaşamda kimlik olarak kabul edilen kartvizitleri kullanırken belirli kurallara dikkat etmek gerekiyor. 

Kartvizit kullanımı ile ilgili bir makale yazan Todd Natenberg, kartvizitleri özellikle satış dünyasının en değerli araçlarından biri olarak değerlendiriyor. “Kartvizitin gücünü ve zararını tüm yönleriyle anlamamı sağlayan pek çok olay yaşadım” diyen Todd Natenberg, yanında kartvizit bulundurmayanlardan hiç de profesyonel olmayan kartlara kadar pek çok durumla karşılaştığını söylüyor.   

Birçok insanın, kartvizitlerin her iki taraf için de karşılıklı fayda anlamına gelen bir fırsatı temsil ettiğini anlamadığını belirten Natenberg, karşınızdaki kişinin üzerinde bırakacağınız etkide kartvizitinde önemli olduğunu belirtiyor.

Kartvizit hangi özellikleri taşımalı?Kartvizit Tasarım

Bu konuda farklı görüşler olmasına karşın herkesin birleştiği nokta, kartvizitin kurum kimliğini doğru yansıtması gerektiği. 

Parlaklık ve renk

Bir kartviziti farklı kılan en önemli özellik rengidir. Ancak önemli olan kartın ne kadar güzel göründüğü değil, işlevi. Kartın uyandırdığı ilk etki rengi ile ilgili ancak kartın üzerindeki yazıların okunmasını engelleyecek bir renk kullanılmaması gerekiyor. Seçilen rengin işin niteliği ile uygun olması dikkat edilecek ilk nokta. Özellikle parlak ve koyu renkler, kartvizite not almayı engeller. Diğer yandan rengin logo ile uyumlu olması gerekiyor. Logonun etkisini azaltacak ve formunu bozacak renklerin tercih edilmemesi öneriliyor. Kartın basımında kullanılan mürekkebin de renk ve kağıdın dokusu ile uyumlu olması gözden kaçırılmamalı. Açık ve soluk renkli mürekkepler kağıtta iyi durmaz. 

Kartta olması gerekli bilgiler

Bir süre öncesine kadar kart üzerinde kişinin adı, unvanı, şirketin adı, adresi ve telefonu yer alıyordu. Daha sonra faks numarası, internet adresi, e-posta adresi gibi bilgiler de eklenince kartlar iyice kalabalıklaştı. Bu da kullanılan fontların daha küçük olmasına dolayısıyla daha zor okunmasına yol açtı. Bu durumu önlemek için kart üzerinde kullanılacak bilgilerin işe yarar olması gerekiyor. Örneğin bilgi işlem sektöründe ya da bölümünde çalışan birinin kartının üzerinde şirketin adresinin ayrıntılı olarak yer alması gerekmeyebilir. Ancak internet ve e-posta adresi mutlaka bulunmalı. 

Kartvizit Tasarım ve Baskı

Her boş alandan faydalanmalı mı?

Kartvizitin ön yüzünde gerekli olan tüm iletişim bilgileri, şirketin adı ve logosu, kişinin adı ve unvanı mutlaka yer almalı. Bu bilgiler yeterince yer kapladığı için ek bir bilgiye gerek kalmıyor. Ancak bazı iletişim uzmanları, kartın arkasının da kullanılmasını öneriyor. Yalnız tam tersini düşünenler de yok değil.  Kartı alan kişinin arkaya sizinle ya da şirketle ilgili not almasına izin verilmesi noktasında bu öneri de dikkate alınabilir. Ayrıca kartın arkasının siyah ya da başka bir renge sahip olması da not almayı engeller. Yine kartın arkasını Türkiye’de alışkanlık olduğu gibi çizilmemesi de dikkat edilmesi gereken başlıklar arasında yer alıyor. 

Japon iş adamlarına dikkat!

Her alanda kesin kuralları olan ve geleneklerine bağlı yaşayan Japonlar kartvizitlere büyük önem veriyor. Bu ülkede bir iş görüşmesine başlamadan önce mutlaka kartvizit değişimi yapılıyor. Hafif sarı renkli kartvizitler makamın itibarı ve yüksekliğini gösterir. Kartı aldığınızda mutlaka okumalı ve kişinin adını ve unvanını anladığınızı ve memnun olduğunuzu gösterir şekilde kafanızı sallayıp gülümsemelisiniz. 

Doğru Kartvizit Verme Yöntemleri

  • Kartvizitleri gönderilmesi gereken herhangi bir kağıt, kart ya da dosyaya yapıştırmak ya da zımbalamak iş dünyasında hoş karşılanmıyor. 
  • Birine kartvizit verirken arkasını paraflamak,  size verilmiş kartvizitleri başkasına vermek de doğru değil. 
  • El sıkışmadan önce kartvizitinizi vermelisiniz. 
  • Kartı iki elle ya da sağ elle vermeli aynı biçimde almalısınız. 
  • Aldığınız kartviziti hemen cüzdan ya da cebinize koymayıp incelemelisiniz. 
  • Toplantı sırasında verilen kartvizitlerle oynamamalısınız. 
  • Biri size kartvizit vermeden siz vermemelisiniz ve “bir kartınızı alabilir miyim” dedikten sonra siz de kart vermelisiniz. 
  • Birden fazla kartvizit vermemelisiniz.